Jdi na obsah Jdi na menu
 


tichý oc. a jezero Bajkal

3. 11. 2006

Tichý oceán

 

Tichý oceán (též Pacifik) je největší oceán na Zemi. Zabírá třetinu zemského povrchu. Nachází se v něm asi 25,000 ostrovů (více než ve všech ostatních oceánech dohromady), většina ostrovů je situována na jih od rovníku. V Pacifiku dochází k největšímu výlovu ryb.

 

Bajkal

Jezero Bajkal, je nejhlubší jezero na světě. Jeho zatím největší známá hloubka je 1 637 m. Bajkal je zároveň také největší zásobárnou sladké vody na planetě a po Kaspickém moři druhé největší jezero. Jezero leží v Rusku na východní Sibiři, v Burjatské republice a Irkutském kraji.

Jezero, ležící v nadmořské výšce 456 m, má rozlohu 31 500 km² a svým objemem 23 000 km³ představuje 1/5 světových zásob sladké vody. Do jezera přitéká celkem 336 řek, z nichž největší je Selenga, a odtéká jediná - Angara. Jezero má 22 ostrovů, největší je ostrov Olchon. Jezero je 636 km dlouhé, šířka se pohybuje v rozmezí od 27 do 79,4 km.

Bajkal je tvořen hlubokou příkopovou propadlinou na rozhraní dvou tektonických desek (eurasijské a amurské), které se každým rokem rozestupují zhruba o 2 cm. Jde o nejstarší jezero na Zemi, jeho stáří se odhaduje na 25 až 30 milionů let.

Z fauny jezera je asi nejznámější něrpa - tuleň bajkalský, v současné době kriticky ohrožený nezákonným lovem.

Roku 1996 bylo jezero Bajkal zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>