Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ptačí chřipka

3. 11. 2006

Ptačí chřipka

 

Ptačí chřipka je nakažlivé onemocnění, které infikuje zejména ptáky.

Jedná se o nemoc, která však za mimořádných okolností může tuto mezidruhovou bariéru překonat a infikován může být i člověk.

Onemocnění postihuje velkou část vnitřních orgánů a úmrtnost nakaženého ptactva za 48 hodin po nakažení dosahuje 100%.

Příznaky ptačí chřipky jsou velmi podobné té běžné:

· teplota   · škrábání v krku   ·  kašel   · svalové bolesti  přes ·zánět spojivek   · zápal plic  až po akutní dechovou nedostatečnost a jiné stavy ohrožující život člověka.

Na poslední hromadné nákaze ptačí chřipkou( 10 lidí ve Vietnamu v roce 2004)

-          většina z 10 lidí onemocněla po inkubační době 2-4 dny

-          všichni měli horečku, kašlali a těžko dýchali

-          7 z 10 pacientů mělo průjem

-          žádný z pacientů nepociťoval pálení v krku, zánět spojivek, vyrážku či ucpaný nos

-          všichni pacienti dostali širokospektrální antibiotikum a 5 z nich dostalo oseltamivir

-           (zamezuje množení chřipkových virů v těle), čtyři z pěti pacientů léčených oseltamivirem zemřeli, celkově 8 z 10 nakažených zemřelo.

Vakcína proti ptačí chřipce zatím neexistuje!!!

Různé druhy vakcín každoročně vyrobených proti běžné chřipce nechrání před pandemickou formou. Vakcína proti ptačí chřipce je zatím v několika zemích ve stádiu vývoje.

Zatím není žádný volně v prodeji.

 

Jak přenášejí ptáci ptačí chřipku???

Nakažení ptáci ji přenášejí slinami, nosními sekrety a trusem. Nákaza se dále šíří kontaktem zdravých ptáků s nakaženými. Přenos na lidi je zatím možný pouze kontaktem s kontaminovanými ptáky a nebo jimi znečištěnými povrchy.

Nejvíce jsou postižené oblasti kde se drůbež volně prochází.

 

Pandemie chřipky se v historii opakují
Pandemie chřipky jsou vzácným, ale opakujícím se jevem. V minulém století došlo ke třem pandemiím: „španělská chřipka“ v roce 1918, „asijská chřipka“ v roce 1957 a „hongkongská chřipka“ v roce 1968. V roce 1918 zabila pandemie odhadem 40 – 50 miliónů lidí po celém světě. Tato mimořádná pandemie patří k nejsmrtelnějším zdravotním pohromám v lidské historii. Následující pandemie byly mnohem mírnější, v roce 1957 zemřely odhadem 2 milióny osob a v roce 1968 1 milión. Pandemie vznikne, když se objeví nový chřipkový virus a začne se šířit tak snadno jako normální chřipka – kašláním a kýcháním. Protože virus je nový, imunitní systém lidí nemá žádnou již existující imunitu. Proto je pravděpodobnější, že lidé, kteří onemocní pandemickou chřipkou, prodělají vážnější onemocnění, než jaké způsobuje normální chřipka.

 

 
 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>