Jdi na obsah Jdi na menu
 


Francie

3. 11. 2006

Francie

Ve Francii je dobrým vánočním duchem P‚ere Noe¨l (Otec Vánoc). Chodí vždy v bílém, dárky dává do bot a holínek nebo je nechává za kamny či u krbu. V některých oblastech Francie se dárky přivazují dlouhými papírovými stuhami k větvím vánočního stromečku a děti věří, že jim je daroval hodný stromeček.

Stejně jako v ostatních evropských zemích jsou i ve Francii Vánoce především rodinným svátkem. V předvečer 25. prosince navštěvují Francouzi rodiče, příbuzné a známé, pijí víno a calvados (jablečná pálenka) a dávají si dárky. Dnes je již skoro zapomenut kdysi velmi rozšířený zvyk obdarovávat 24. prosince ty, kteří se ocitli v nouzi. Na bezdomovce, dětské domovy a jiné potřebné si dnes spíše než jednotlivci vzpomene stát nebo velké firmy, které svou dobročinnost odepíší v rámci charity z daní a použijí jako reklamu. V menších městech jsou oblíbenou vánoční zábavou "živé" jesličky, ve kterých si zahrají mladí i staří. "Vánoční hry" většinou organizuje příslušná farnost. Farníci se scházejí u šálku horké čokolády, vyměňují si vánoční cukroví a přetřásají poslední novinky. Vánoční nadílka dárků a dárečků se pro malé i velké koná 24. prosince kolem deváté hodiny večer. Předchází ji opulentní vánoční hostina, Francouzi si totiž chtějí o Vánocích dopřát to nejlepší. Na venkově se jako předkrm podávají ústřice a bílé klobásy, ve městech většinou hlemýždi a rybí polévka. Na štědrovečerním stole se tradičně objevuje pečený krocan s kaštanovou nádivkou nebo lanýžovou pastou a kuřata se zeleninovým salátem, rajčaty a olivami, ale také pečená husa na divoko. Francouzi milují škeble upravené na nejrůznější způsob, kaviár, uzeného lososa a obalovaná žabí stehýnka - však jim Angličané ironicky říkají "žabožrouti". Nesmí chybět několik druhů sýrů. Ze sladkých dezertů se servíruje trufle z čokolády a datlí, koláč se smetanou, čokoládové salámy a roláda v podobě vánočního polena, ozdobená zelenými lístky a červenými plody cesmíny (francouzsky buUche). Příjemným zpestřením jsou konfety a bonbony v pestrobarevných papírcích, které obsahují lístečky s přáním všeho nejlepšího, nebo krátkou předpověď do budoucnosti. Když se hostina protáhne, rozdávají se dárky až druhý den ráno.

Paříž

Paříž je hlavní město Francie. Je také zároveň centrem regionu Île-de-France, zahrnujícího Paříž a její předměstí, a současně sama tvoří jeden z francouzských departementů.

V Paříži se nacházejí památky snad ze všech architektonických slohů. Kromě Eiffelovy věže a Louvre se skleněnými pyramidami před vchodem, je zde také supermoderní čtvrť La Défense, plná mrakodrapů a supermoderních staveb. Zde stojí také nejznámější moderní stavba Paříže - Grande Arche, vybudovaný roku 1989 k 200. výročí Francouzské revoluce. „Jen v Paříži je možné, aby si architekti postavili to, co je napadne“ - to je zkušenost, kterou získala Paříž po výstavbě Pompidouova centra přímo v centru města. Paříž oplývá množstvím památek z dob keltských až po současnost. Z historické Paříže však po rekonstrukcích v 18. a 19. století zbylo jen málo z původní tváře.

Paříž oplývá množstvím památek z dob keltských až po současnost. Z historické Paříže však po rekonstrukcích v 18. a 19. století zbylo jen málo z původní tváře.

V roce 1991 bylo nábřeží řeky Seiny od Louvru až k Eiffelovce zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

super stranky

(super!!, 16. 6. 2008 19:20)

mas super estranky a nevim co vic bye bye a vse diky pppp :-*

 

 

PortrétPoslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>